A daganatos betegségben szenvedők diétája

Hazánkban is folyamatosan nő a daganatos betegek száma. A statisztikák azt mutatják, hogy a rosszindulatú daganatok kialakulásáért az esetek 35%-ban a helytelen táplálkozás a felelős. Ez arra hívja fel a figyelmet, hogy sokkal jobban kell (kellene) figyelnünk az étrendünkre, a táplálkozásunkra.

 
Az alapdiéta nemcsak a kezelt betegeknek ajánlott, hanem mindenkinek, megelőzésképpen is, hiszen kiegyensúlyozott táplálkozást jelent. Ehhez képest többlet, ha valamilyen ok miatt speciális étrendre, diétára szorul valaki. Ilyen ok a rosszindulatú daganat is, amelynek esetén az alapdiétát figyelembe véve kell a beteg diétás étrendjét megtervezni.
 
A daganatos betegek diétás étrendjének alapját a gabonafélék teszik ki. Ezeket fogyaszthatják magként (csíráztatva, kásának stb.) és feldolgozva (liszt, pehely, müzli, kenyér, tészta stb. formájában). A cél az, hogy minél több gabonafélét, minél változatosabban elkészítve tálaljunk. De fontos szempont az is, hogy az elfogyasztott gabona minél teljesebb értékű legyen, azaz tartalmazza a gabonaszem korpa- és csírarészét is.
 
Nélkülözhetetlen nyersanyagai a diétának a zöldségfélék és a gyümölcsök is. Ezekből naponta két-két étkezést tervezzünk. Az előbbiekből főzeléket, salátát vagy párolt zöldséget készítsünk, míg a gyümölcsöt tízóraira és uzsonnára adjuk. A zöldségek és a gyümölcsök olyan anyagokat tartalmaznak, amelyekre a betegek (és természetesen az egészséges emberek) szervezetének okvetlenül szüksége van. Ilyenek a növényi rostok, a vitaminok, és az ásványi anyagok. A zöldségeket és a gyümölcsöket lehetőleg vegyszermentesen termelő gazdaságból vásároljuk.
 
Az állati fehérjeforrások közül tejet és tejtermékeket (kefirt, joghurtot, túrót és sovány kemény sajtot), valamint húsokat (pulykát, csirkét és halakat) kell fogyasztani. Szárnyas és hal hetente kétszer kerüljön terítékre. Ritkán egy kis sütemény is változatosabbá teheti az étrendet.
 
Az elkészítési mód kiválasztásánál lényeges szempont, hogy minél kevesebb zsiradékkal készüljenek az ételek. A fűszerezéshez a régi magyar konyha fűszereit (a kaprot, a tárkonyt, a bazsalikomot, stb.) használjuk.
 
Ügyelni kell a kellő mennyiségű folyadék bevitelére is, mert ennek nagyon fontos szerepe van a szervezet méregtelenítési folyamatában. A napi adag 1,5-2 liter legyen, ez lehet ásványvíz (lehetőleg szénsavmentes), illetve gyógy- és gyümölcstea ízesítés nélkül.
 
A daganatos betegek diétájába ne kerüljenek tartósított élelmiszerek (kivételek a natúr, gyorsfagyasztott élelmiszerek), füstölt ételek, valamint fehér lisztből és cukorból készült termékek. Nem ajánlott a cigaretta-, a kávé- és az alkoholfogyasztás, valamint az ételek túlzott sózása.
 
A fentieken kívül még a következőkre kell ügyelni:
- meg kell akadályozni (akár tápszerrel is) a hirtelen testtömeg csökkenést;
- a már bekövetkezett testtömeg csökkenés miatti tápanyag-, ásványi anyag- és vitaminhiányokat pótolni kell;
- a kezelés alatt kerülni kell az erős ízű és illatú  ételeket a hányinger és a hasmenés megelőzése vagy enyhítése miatt (erre a célra szolgálnak a laktóz- és salakanyagmentes tápszerek).
 
Mintaétrend három napra
 
1. nap
Reggeli: tejeskávé, barna kenyér, margarin, zöldpaprika, paradicsom.
Tízórai: epres turmix.
Ebéd: paradicsomleves, csőben sült brokkoli, barna kenyér.
Uzsonna: gyümölcs.
Vacsora: héjában főtt burgonya, kefires túró, metélőhagyma, zöldpaprika.
 
2. nap
Reggeli: tea, barna kenyér, vaj, sajt, reszelt zöldségek.
Tízórai: gyümölcsturmix.
Ebéd: zöldségleves, halfilével rakott kel (barna rizzsel, sovány tejföllel), barna kenyér.
Uzsonna: gyümölcssaláta, korpás keksz.
Vacsora: tökfőzelék, tükörtojás, barna kenyér.
 
3. nap
Reggeli: tejeskávé, barna kenyér, hideg pulykasült, kígyóuborka.
Tízórai: narancsos turmix.
Ebéd: gyümölcsleves, francia rakott burgonya, saláta.
Uzsonna: gyümölcs
Vacsora: karamellás tej, barna kenyér, körözött, nyers zöldségek
 
 
 

 Drinfo


Forrás: http://www.medimix.hu