Ellenségem a koleszterin?

Vérzsírok, triglicerid, koleszterin: mindannyiunk által gyakran hallott kifejezések, amelyeket általában valami titkos, baljós homály vesz körül.

A legtöbben nem tudjuk, mik ezek pontosan, és mi a jelentőségük, igaz, a szív- és érrendszeri betegségekkel való összefüggésük mára már mindenki számára közismert. A magas koleszterin szinttől mindannyian irtózunk, sokan valami káros anyagnak hisszük, pedig a szervezetünk számára nélkülözhetetlen vegyület.


A szervezet által termelt koleszterin részt vesz a sejtmembrán képződésben, szabályozó szerepet tölt be az idegsejtek közti szinaptikus kapcsolatok kialakításában, a nemi és a stresszhormon kialakulásában, az epe termelődésében és a D-vitamin képzésben.

A koleszterinkérdés nem egyszerű, hiszen az előbb említett áldásos hatások csak meghatározott mennyiségi értékek között valósulnak meg. A tartósan magas koleszterin és triglicerid szint hosszú távon kifejezetten káros. Ma Magyarországon a vezető halálokot a szív- és érrendszeri betegségek jelentik, közülük is a szívinfarktus és az agyvérzés a legveszélyesebb. Ezeknek a betegségeknek négy fő rizikófaktora van: dohányzás, cukorbetegség, magas vérnyomás és magas vérzsírszint. A tartós magas koleszterin és trigliceridszint érelmeszesedést okoz, mely a szív koszorúerekben is megjelenik, előidézve a szív oxigénhiányos állapotait, súlyos esetben az infarktust (a szívizomzat egy részének elhalását). Kimutatták, hogy a 10%-os koleszterinszint-csökkenés 20-50%-kal csökkentette az infarktus kialakulásának kockázatát. A legújabb vizsgálatok szerint a koleszterinszint drasztikus, 25-30%-os csökkentése nemcsak az infarktuskockázatot mérsékelte, hanem a túlélést is növelte. Az életkilátások 5-9 évvel hosszabbodhatnak meg. Ilyen mértékű koleszterinszint-csökkentéssel a már kialakult szívbetegségben a szívkoszorúér-meszesedés folyamata nemcsak lassítható, hanem bizonyos esetekben még az érelmeszesedés is visszafordítható.

Mit tehetünk a vérzsírok szintjének csökkentése érdekében? Először is célszerű a koleszterinszintet rendszeresen ellenőrizni (rutin laborvizsgálat). Kívánatos lenne, hogy a laboratóriumi vizsgálat során a triglicerid értéke ne legyen magasabb 2,2 mmol/l-nél, a koleszteriné 5,2-nél, viszont a HDL-koleszterin ("jó koleszterin") szintje 1,2-nél ne legyen alacsonyabb. Ha problémánk van a magas koleszterin értékkel, akkor életmódbeli változtatásokra van szükség. Fontos a dohányzás elhagyása, a rendszeres testmozgás, az esetleges súlyfelesleg leadása és a helyes táplálkozás. Zárójelben jegyezzük meg, hogy a mérsékelt, rendszeres alkoholfogyasztás is jótékony hatással van a lipidszintünkre, de természetesen nem célravezető, ha a megelőzésnek kizárólag ezt a módját választjuk.

Milyen ételektől kell óvakodnunk? Fontos az állati zsiradék fogyasztásának korlátozása, a növényi eredetűek javára, és a telítetlen zsírok fogyasztása, melyek képesek a vér koleszterinszintjét csökkenteni. Telítetlen zsírsavakat tartalmaznak egyes növényi eredetű zsiradékok, és a halfélék. Közismert, hogy az eszkimók a koleszterin gazdag táplálék mellett éppen a hallal fogyasztott telítetlen zsírsavak jótékony hatásának köszönhetik, hogy elkerüli őket az infarktus. A növényi eredetű táplálékok - szemben az állati eredetűekkel - egyáltalán nem tartalmaznak koleszterint.

Hazánkban évtizedeken át jellemző volt a sertészsír túlfogyasztása, az utóbbi években azonban kedvező fordulat történt. Felmérések szerint ma már főleg a telítetlen zsírokat tartalmazó, így egészségesebb margarin és olaj fogyasztása megelőzi a sertészsírét és a vajét. Ugyanakkor a konyha-, illetve gyártási technikának is szerepe van abban, hogy a növényi zsiradékok egészségmegőrző hatásukat kifejthessék. Az olajok ismételt felhevítését, felhasználását kerülni kell. A margaringyártásban modern technológiai eljárásokkal kell biztosítani a legoptimálisabb zsírsavösszetételt.

Együnk több teljes őrlésű lisztből készült ételt! Korpás kenyeret, barna rizst és barna tésztát, zabkását - mindegyikük javít a koleszterinszinten. Fogyasszunk alacsony zsírtartalmú tejtermékeket! A szója olyan zsírokat tartalmaz, melyek nem emelik az LDL koleszterin szintjét. A mérsékelt mennyiségű szójafehérje védelmet nyújthat a szívbetegségekkel szemben. Főzzünk olívaolajjal, továbbá válasszunk olyan ételkészítési módot, mely a minimumra csökkenti a felhasznált zsírmennyiséget. Ilyenek: a grillezés, a sütés vagy párolás teflon edényben. Kevesebb vajat vagy margarint használjunk. A halak, mint a makréla, a szardíniák, a lazac és a tonhal szintén hozzájárulnak a HDL-szint növeléséhez és a vér zsírszintjének csökkentéséhez. Ezek a halfélék gazdagok egy allicin nevű anyagban, mely emeli a HDL-szintet. Lehetőség szerint hús helyett minél többször válasszuk a halat, viszont ha húst eszünk, vágjuk le róla az összes látható kövér részt, és kerüljük a feldolgozott húsféléket, mint amilyen például a szalámi. A sovány csirke, pulyka és a vad húsa a legjobb választás.

Magas vérzsírszintet nem csak a túlzott bevitel okozhat, hanem egyes öröklött, vagy szerzett betegségek (pl. cukorbetegség), illetve bizonyos gyógyszerek tartós szedése is kiválthatja. Megfigyelték továbbá azt is, hogy a nők körében a menopausa után meredeken nő a koszorúér-betegség előfordulási gyakorisága, és eléri a férfiakra jellemző értéket. Több nemzetközi tanulmány is bebizonyította, hogy a hormonpótló kezelés, - mely amúgy is ajánlatos a változó-kor okozta kellemetlen tünetek megelőzésére- mintegy 40%-kal csökkenti a koszorúér-betegség gyakoriságát.

Ha az életmódbeli változások nem vezetnek eredményre, lehetőség van a koleszterinszintet gyógyszerek segítségével kordában tartani, manapság ezek a szerek a leggyakrabban rendelt készítmények között vannak.

A teljesség kedvéért ejtsünk néhány szót az emberi zsíranyagcseréről, mik is a bevezetőben említett vegyületek, melyekkel talán már mindannyian találkoztunk a laborleleteinket tanulmányozva, vagy figyelemfelkeltő szórólapokon, plakátokon. A triglicerid és koleszterin a vérzsírok közé tartoznak, ez utóbbi kizárólag állatokban és emberben fordul elő. A táplálékkal elfogyasztott koleszterin a bélből szívódik fel és a májba szállítódik. A felesleg az epével újra a bélbe kerül és kiürül. Normálisan a vérzsírok bevitele, felhasználása és ürülése dinamikus egyensúlyban van. Ebből következik, hogy a magas vérzsírszint oka a fokozott bevitel, csökkent felhasználás, vagy csökkent ürülés. A vérben a koleszterint és a trigliceridet fehérjetartalmú molekulák szállítják, melyek szerkezete a funkciójuktól függően különböző. Ismerős lehet közülük az LDL, és HDL (LDL-koleszterin, HDL-koleszterin), melyek szintjét a rutin laboratóriumi vizsgálatokon mérik.

Fontos megemlíteni az ún. HDL-t, mely a koleszterint HDL-koleszterin formában (a már említett "jó koleszterin") az érfalból a májba szállítja, hogy a máj kiválaszthassa az epével, és így a bélcsatornán keresztül távozzon szervezetünkből. Az tehát a cél, hogy a triglicerid és koleszterin (LDL-koleszterin) szintet csökkentsük, míg a HDL-koleszterintet fokozzuk.

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a vérzsírok nem ellenségeink, sőt nagyon is fontosak a szervezetünk számára; a jóléti társadalommal együtt járó rendszertelen és helytelen étkezés, a testmozgás hiánya, valamint a zaklatott, rohanó életvitel azonban megváltoztatja zsíranyagcserénket is. Így kerülhetnek előtérbe a szív- és érrendszeri betegségek, melyek mára már sajnos népbetegségnek nevezhetők. Nagyon fontos tehát, hogy komolyan figyelnünk életmódunkra, hiszen olyan betegségekről van szó, melyek kialakulását késleltethetni tudjuk, sőt meg lehet őket előzni.

 

 

drinfo


Forrás: http://www.medimix.hu