MedimiX
 

Keresés a honlapon
 




Eddigi látogatók
Nyomtatóbarát verzió

Minden, amit az allergiáról tudni akarsz

 Az anaflaxiától a bőrpróbáig

Az allergiától szinte lehetetlen megszabadulni - akár egy egész életen át megkeserítheti az ember hétköznapjait. Gyógyítani nem lehet, de ma már hatékonyan kezelhetõ. Figyelje meg tüneteit, és keressen fel egy belgyógyász-, bõrgyógyász- vagy tüdõgyógyász-szakorvost! ...és persze kövesse nyomon sorozatunkat, amelyben megpróbálunk mindenfajta allergiára jó tanácsokat adni.

ANAFILAXIA

A szervezet általános allergiás reakciója, az allergiás betegségek egyik legsúlyosabb formája. Bizonyos allergének nemcsak egyetlen szervben (orr, tüdõ, bélrendszer), hanem az egész szervezetben egyszerre, hirtelen és elõzmény nélkül súlyos allergiás reakciót váltanak ki, mely kiterjed a bõrre, a légzõrendszerre, a szív- érrendszerre, a gyomor-bél traktusra és az idegrendszerre. Az anafilaxia a tenyér és talp viszketésével, a test minden táján megjelenõ csalánkiütéssel, az arc megdagadásával, rekedtséggel, nyelési és légzési nehézségekkel, hasmenéssel, erõs szívveréssel, vérnyomászuhanással járó rosszullét. A beteg állapota rohamosan rosszabbodik (10-20 perc). Súlyos esetben kómás állapot, illetve halál is beállhat!
Kiválthatják Gyógyszerek (elsõsorban penicillint tartalmazó antibiotikumok, penicillin-érzékenység esetén), latex (a gumi alapanyaga), bizonyos élelmiszerek (dió, mogyoró), a méh- és darázsméreg, pollenek avagy természetgyógyászati - virágport tartalmazó - szerek, sõt fizikai megterhelés is.
Érdekes A hidegallergia is vezethet anafilaxia kialakulásához! Ha a beteg hideg vízbe ugrik, a testet hirtelen nagy felületen érõ hideg akár életveszélyes allergiás reakciót is okozhat.

ATÓPIA

Öröklött hajlam bizonyos típusú allergiás tünetek kialakulására. Allergiás reakció fõként atópiás egyénekben jön létre.
Oka Az atópiások fokozottan érzékenyek a környezetükben elõforduló allergénekre (bizonyos élelmiszerek, virágporok), hajlamosak ezekre ellenanyagot termelni és különféle allergiás betegségekkel reagálni, mint asztma, szénanátha, kötõhártya-gyulladás, csalánkiütés és atópiás bõrbetegség.

BAKTERIÁLIS GÓCOK

A szervezetben megbújó, egyébként panaszt nem okozó (góc)fertõzések (fogászati, fül-, orr-, gégészeti, nõgyógyászati, húgyúti, epeúti góc, féregfertõzések), amelyek hosszú idõn keresztül fennálló, makacs csalánkiütésekhez vezethetnek.

BÕRBETEGSÉGEK

Bõrgyulladás, csalánkiütés, ekcéma, úgynevezett kontakt bõrgyulladás. Az allergiás bõrbetegségek nagyon gyakoriak, minden ötödik embernél fellépnek - valamikor az életük során.

BÕRGYULLADÁS (atópiás dermatitisz)

Az allergiás bõrgyulladás egyik fajtája, melyre erõs bõrviszketés jellemzõ. A betegség hosszú ideig fennállhat, többször kiújulhat, és - a beteg életkorától függõen! - különféle tünetek jellemzik. Leggyakrabban gyermekeken elõforduló bõrgyógyászati probléma (hazánkban 8-10%-uk érintett). Az éjjel-nappali vakarózás miatt rossz alvással, nyugtalansággal jár. A kisebesedett bõr elfertõzõdhet, amit naponta többször kenõcsökkel kell kezelni. (Az ilyen gyerekek nehezen adhatók óvodába, bölcsõdébe.)
Változatok Enyhe, középsúlyos és súlyos tünetekkel járó változatai vannak, a betegek állapota rendszerint hullámzó. A tünetek 60%-ban már az élet elsõ életévben, 25-30%-ban az ötödik életév elõtt jelentkeznek.
Hajlam Kissé erõsebb a fiúknál, mint a lányoknál. A második életév végére a gyermekek rendszerint meggyógyulnak, vagy panaszaik jelentõsen enyhülnek. Késõbb az iskolába kerülés után mutatkozik jelentõs javulás. A serdülõkorúak egy részénél megszûnnek a tünetek. Akiknél felnõtt korban is elõfordul, többnyire súlyos és nehezen kezelhetõ problémákkal fordulnak orvoshoz.
Oka Az allergiás bõrgyulladások okai természetesen a különféle allergének (virágpor, gyomnövények, háziporatka, élelmiszerek, fertõzõ kórokozók ). Az atópiás dermatitiszben szenvedõk immunrendszerének a kórokozókkal szembeni védekezõ oldala alulmûködik, allergiára hajlamos oldala pedig fokozottan.

BÕR MÛKÖDÉSI ZAVARAI

Az atópiások bõre száraz, ami egyrészt a faggyúmirigyek csökkent faggyútermelésének, másrészt a bõrön keresztüli fokozott vízvesztésnek a következménye. A viszketés miatti vakarózás tovább rontja a bõrtüneteket és ezzel egy ördögi kör alakul ki.
Kezelés Alappillére az atópiás bõr állandó hidratálása és zsírozása (vízmegtartó képességgel rendelkezõ testápolókkal), a lelki zavarok (befelé fordulás, problémák elfojtása) megszüntetése.

BÕRPRÓBA

Ha az orvos allergiás betegséget feltételez, a veleszületett hajlam kimutatásának legegyszerûbb módszere a bõrpróba. A beavatkozás fájdalommentes (szúrásos, karcolásos vagy tapaszos).

A leggyakoribb légúti allergénekkel - így a háziporatkával, pollenekkel, állati szõrökkel, penészgombákkal - szembeni érzékenység kimutatását az alkar belsõ oldalán végzik. Egy csepp allergént tesznek a bõrre, amelyet megkarcolnak.

Ekcéma esetén a hát bõrén végzik 24 órás tapasz felhelyezésével. Ha a próba kiterjedt bõrgyulladás miatt nem végezhetõ el, levett vérbõl eredmény kapható.

 A családi halmozódástól a csecsemő táplálásáig

Az allergiától szinte lehetetlen megszabadulni - akár egy egész életen át megkeserítheti az ember hétköznapjait. Gyógyítani nem lehet, de ma már hatékonyan kezelhetõ. Figyelje meg tüneteit, és keressen fel egy belgyógyász-, bõrgyógyász- vagy tüdõgyógyász-szakorvost! ...és persze kövesse nyomon sorozatunkat, amelyben megpróbálunk mindenfajta allergiára jó tanácsokat adni.

CSALÁDI HALMOZÓDÁS
Sok olyan betegség van, amely adott családban több vérrokonnál is elõfordul. Nem mindig egyértelmû az öröklõdés, ám a hajlam szinte minden esetben megfigyelhetõ. Az allergia tipikusan ilyen betegség.

CSALÁNKIÜTÉS
Igen gyakori bõrgyógyászati elváltozás. Nevét onnan kapta, hogy nagyon hasonlít a csalán okozta bõrkiütéshez. A betegség heveny formája a lakosság 15-25%-ában valamely életszakaszban legalább egyszer, legfeljebb néhány alkalommal elõfordul, és az esetek túlnyomó többségében hamar elmúlik. Ritka, hogy hetekig-hónapokig megmaradjon. Elvétve vissza-visszatér.

Jellegzetesek
A csalángöbök igen jellegzetesek, könnyû felismerni (a szakorvos számára különösen).
Heveny formája
A csak néhány napig fennálló tünetek esetében heveny csalánkiütésrõl beszélünk. Enyhe formájában a bõrön néhány, szétszórtan elhelyezkedõ, 1-2 cm átmérõjû, rózsaszín, erõsen viszketõ göb látható.
Idült formája
Ha legalább 6 hétig fennmaradnak, és nem múlnak a csalángöbök, idült csalánkiütésrõl beszélünk. Csak felnõtteknél fordul elõ, gyermekeken nem. Az idült csalánkiütés szinte sohase allergiás eredetû!
Kiváltó oka
Lehet (hisztamint tartalmazó) gyógyszer, élelmiszer (hal, rák, sajt, tojás, csokoládé, illetve a bennük lévõ festékek, esetleg tartósítószerek), rovarcsípés (darázs- vagy méhméreg allergia), belélegzett, vagy a bõrrel érintkezõ (kontakt) allergének. Bizonyos, a bõrben található speciális sejtek aktíválódnak, s ennek hatására a bõrön vizenyõ (ödéma) keletkezhet. Súlyosabb esetben ez olyan mértékû lehet, hogy az ereket összenyomja: ilyenkor nem rózsaszín, hanem porcelánszínûek a csalánkiütések. Ha a vizenyõ a bõr alatti szöveteket is érinti, torzító duzzanatok jelennek meg, melyek rendszerint egy napon belül elmúlnak, késõbb azonban újak keletkezhetnek.
Jellegzetes helyek
Az ajkak, arc, kézfejek és szemhéjak.
Kivizsgálása
Ehhez fontos tudni, hogy a beteg a kiütés megjelenését megelõzõ 24-48 órában milyen ételt vagy gyógyszert fogyasztott, milyen környezeti vagy lelki terhek érték. A fizikai hatásra bekövetkezett csalánkiütés (hideg- vagy melegallergia) gyanú esetén tesztekkel igazolható. A bõrtesztek segítségével illetve a vérbõl is kimutatható. Ha az allergiás eredetû csalánkiütést étel okozza, diétát kell tartani, olykor sor kerül a szervezetben valahol aktív góc felkutatására is.
Kezelése
Ha kiderül a kiváltó ok, a teendõ: kerülni kell az adott ételt (stb.). Ha nem, akkor gyógyszerrel, injekcióval kezelik a tüneteket. Ez nyilvánvalóan tüneti kezelés, tehát bármikor kiújulhatnak a panaszok. De a betegek nagy része az ok megtalálása és kiiktatása nélkül is 2-3 éven belül tünetmentessé válik.
Új!
Az utóbbi években derült fény a krónikus csalánkiütések újabb csoportjára, amelynek hátterében az immunrendszer megváltozott mûködése áll.
Ha heveny, súlyos és duzzanatokkal járó formája jön elõ, azonnali orvosi beavatkozásra van szükség, mert ha a duzzanat a gégét is eléri, a beteg nem kap levegõt, meg is fulladhat!

CSECSEMÕ TÁPLÁLÁSA
A csecsemõk táplálásának módja jelentõsen befolyásolhatja a késõbbi allergiás betegségek kialakulását, ezért gondosan ügyelni kell az alábbiakra:
- Legalább 6 hónapig, de ha teheti egy évig, az édesanya kizárólag szoptatással (anyatejjel) táplálja csecsemõjét
- a szoptató anya étrendjébõl hagyja el teljesen, de minél inkább mellõzze a magas allergéntartalmú élelmiszerek fogyasztását (pl.: tej, tojás, hal)
- anyatej hiányában az egyébként egészséges (normál allergiakockázatú) csecsemõ az elsõ 3 hónapban kizárólag a HA jelzésû (részlegesen hidrolizált fehérjéket tartalmazó) tápszereket kapjon
- ha magasabb az allergia kockázata (családi hajlam), akkor nagymértékben hidrolizált fehérjéket tartalmazó tápszereket kapjon a baba egészen az elsõ év végéig
- szilárd ételeket (fõzelékféléket) csak 4-5 hónap után iktasson be a baba étrendjébe
- a csecsemõ elsõ életévében a jövevény étrendjében kerülendõk a magas allergén tartalmú ételek pl.: tejtermékek, tojás, hal, citrusfélék, szója.


Egyébként
Mindig hallgasson a nagy tapasztalatú gyermekorvosra, védõnõre. Bátran kérdezzen, és kövesse utasításaikat!

 

 

M. Fazekas Erzsébet